Rzuć palenie – nic nie tracisz, możesz tylko zyskać! Spotkanie młodzieży z przedstawicielką gryfickiego sanepidu
W dniu 14 listopada br. odbyło się spotkanie młodzieży z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryficach – panią Agnieszką Hamulczyk. Wydarzenie zostało zorganizowane w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do rezygnacji z nałogu palenia.
Ekspertka w swoim wystąpieniu przedstawiła najważniejsze zagrożenia zdrowotne wynikające z palenia tytoniu, podkreślając, że jest ono jedną z głównych przyczyn wielu poważnych chorób, takich jak nowotwory płuc, choroby sercowo-naczyniowe czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Warto też podkreślić, że palenie tytoniu może nie tylko mieć negatywny wpływ na zdrowie ogólne, lecz także utrudnić kobiecie zajście w ciążę oraz przyczynić się do bezpłodności u mężczyzn. Pani Agnieszka Hamulczyk zaznaczyła również szkodliwe działanie dymu tytoniowego na osoby z otoczenia palacza, czyli tzw. bierne palenie, które również niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Niepokojące jest to, że coraz częściej młodzież sięga po papierosy. Z danych, jak czytamy na stronie Termedia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że ponad połowa polskich uczniów ma za sobą swojego pierwszego papierosa. Czy z podobnymi problemami boryka się powiat gryficki? Niestety tak. – W ubiegłym roku przeprowadziliśmy badania w szkołach średnich i zawodowych. Dziewięćdziesiąt dwie osoby objęliśmy badaniem. Czterdzieści dziewięć procent badanych przyznało się do palenia – powiedziała pani Agnieszka Hamulczyk.
– Młodzież, ale i każdy z nas, musi myśleć o swoim zdrowiu. Warto mieć swoje zdanie, przyjmować postawę krytycznego odbiorcy, aby nie dać się złapać w pułapkę uzależnienia, którą przygotowują dla nas wielkie koncerny. Oczywiście, ważna jest również postawa asertywności wśród grupy rówieśniczej – zachęca i gorąco namawia pani Agnieszka Hamulczyk.
Rzucenie palenia to pierwszy krok do zdrowszego życia, wolnego od dymu i ograniczeń – warto to zrobić dla siebie i tych, których kochamy.
What Are the Most Common Referencing Styles Used?
The most common referencing styles include APA, MLA, Chicago, Harvard, and IEEE, each tailored for specific academic disciplines.
Expert Referencing Style Guidance and Assignment Help from BookMyEssay ensures accurate citation across APA, MLA, Chicago, Harvard, and IEEE styles. Students receive tailored assistance, learning to properly format references and avoid plagiarism. This service provides clarity on citation rules and enhances the quality of academic work, helping students achieve excellence in assignments requiring precise referencing techniques.